W dniu 2 maja nasze biuro będzie nieczynne.

Dom-stodoła — elewacja robi kolosalną różnicę. 11 pomysłów na elewacje domu jak stodoła

Dom-stodoła — elewacja robi kolosalną różnicę. 11 pomysłów na elewacje domu jak stodoła

Wiele już napisano na temat domu jak stodoła. Poza jednym: jaką wybrać do niego elewację? Dom-stodoła jest stosunkowo nowym i rzadkim zjawiskiem w polskim krajobrazie. Poniżej inspiracje na elewację stodoły, które naprawdę zachwycają.

Hygge, czyli swojsko na elewacji domu-stodoły

Większość domów jak stodoły ma elewację z drewna, jak w popularnym projekcie Z 388 (choć oczywiście kupując taki projekt, można zmieniać materiał pokryciowy fasady). Aby nie było nudno, architekci stają się coraz bardziej kreatywni jeśli chodzi o wykorzystanie tego naturalnego materiału. Coraz częściej sięgają po drewno nietypowe, jak w podmoskiewskim domu pracowni Nefa Architects, gdzie elewacja mieni się różnymi odcieniami desek. Z kolei w projekcie Z346 dom stodoła ma elewację z ciemnego drewna w wiśniowym kolorze, co nadaje mu egzotycznego charakteru.

Bardzo popularny jest również skandynawski świerk, jak w opisywanym niedawno w pismach wnętrzarskich domu jak stodoła na Mazurach. Tam udało się stworzyć egzotyczny styl wpisujący się w wiejski krajobraz, co nie jest proste. Elewacja nowoczesnej stodoły może być też jasna, z naturalnej sosny, jak w słynnym projekcie Marketka w Czechach ( i - w detalach - w nieco mniej słynnym projekcie Z229).

Nowoczesna stodoła — elewacja w stylu minimum

Obok drewnianych elewacji drugim najpopularniejszym sposobem aranżacji elewacji domu-stodoły są rozwiązania stylu minimalistycznym. Nieomal zen. Taka jest elewacja tzw. “czarnej stodoły” w Whatawhata w Nowej Zelandii, która otrzymała tamtejszą narodową nagrodę architektoniczną, i taką możesz mieć o wiele mniejszym kosztem z projektu Z389, gdzie elewacja wykonana jest z blachy.

Więcej podobnych inspiracji: Projekty domów w stylu zen, które koją…

Może być też jak na elewacji stodoły we Francji autorstwa GENS: Association Libérale d'Architecture, którego fasada została pokryta cementowym… gontem. Z tego co wiemy, w Polsce nie istnieje ani jeden taki dom, choć teoretycznie z pewnością dałoby się stworzyć coś podobnego na bazie gotowych płytek ze sklepu.

Dom jak stodoła z nietypową elewacją

Jeden z bardziej niezwykłych domów typu stodoła stoi w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Jego elewacja jest pokryta rudą blachą, podobną do tej, jaką osłania się w Polsce grzejniki. Subtelne wycięcia dodają jej wdzięku na tle wielu innych, blaszanych elewacji domu-stodoły. Podobnie jest ze stojącą nieopodal, bo w hrabstwie Suffolk, stodołą pokrytą srebrzystą blachą. Niesamowicie odbija promienie słońca i rozjaśnia przestrzeń nawet w ponure, deszczowe dni

Dom-stodoła z elewacją z cegły

Stodoła nie kojarzy się może z cegłą (choć na Warmii dokładnie tak się je wznosi, a więcej o nowoczesnych projektach domów w stylu warmińskim można przeczytać tu). Coraz częściej Inwestorzy wybierają to oryginalne rozwiązanie, a poniższe koncepcje udowadniają, że ceglana elewacja domu-stodoły może mieć więcej, niż jeden odcień:

  • Dom w Komorowie nagrodzony A’ Design Award & Competition 2023 ma “marmurkową” elewację, nieco przypominającą ściany angielskich posiadłości.

  • Stojący w Danii “Dom Zbożowy” dostał z kolei nagrodę The International Architecture Award® for 2023m.in. za intensywnie czerwoną, ceglaną elewację.

  • Z kolei w Hertfordshire TAS Architects postawili dom stodołę z elewacją z beżowej cegły z wypustkami podobnymi jak w warszawskich domach z lat 50.

Podsumowanie — ile domów typu stodoła, tyle pomysłów

Domy jak stodoła są uniwersalne, ale różnorodność elewacji pokazuje, że mogą być też jedyne w swoim rodzaju. Od klasycznych drewnianych desek po minimalistyczne rozwiązania z blachy czy nietypowe wykorzystanie cegły — każda elewacja niesie ze sobą osobisty charakter i wyjątkowy urok. To zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem liczba pomysłów na elewacje domu-stodoły wydaje się nieograniczona, pozostawiając przestrzeń dla dalszej kreatywności i innowacyjnych podejść w projektowaniu tych niezwykłych budowli.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom-stodoła — elewacja robi kolosalną różnicę. 11 pomysłów na elewacje domu jak stodoła"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem