W dniu 2 maja nasze biuro będzie nieczynne.

Projekt domu stodoła — tak czy nie? Na co uważać? I jak dobrać do działki i potrzeb, żeby nie żałować?

Projekt domu stodoła — tak czy nie? Na co uważać? I jak dobrać do działki i potrzeb, żeby nie żałować?

W pierwszej chwili może się wydawać, że każdy projekt domu stodoła 100 m2 jest…taki sam. Wszystkie mają w końcu tę samą bryłę, kształt okien, a nawet podobną fasadę. A jednak ten rodzaj budynków tak naprawdę kryje sporą różnorodność. Na podstawie lat doświadczeń podpowiadamy, jak wybrać projekt domu stodoła (100-250 m2), by nie żałować.

Dachy — okapowe czy bezokapowe?

O samej idei dachów bezokapowych napisaliśmy już osobny artykuł:

Wybieramy projekt domu: z dachem bez okapów czy z okapami?

Takie rozwiązania są bardzo częste w projektach domów stodoła (100-metrowy dom tego typu można znaleźć np. tu). Tu pochylimy się nad innym pytaniem: które rozwiązanie wybrać, by pasowało do działki i otoczenia?

Czy wiesz, że… im bardziej nasłoneczniona działka, tym ważniejsze jest, aby mieć dach okapowy (czyli “tradycyjny”), który będzie osłaniał wnętrze od słońca przynajmniej w niektórych porach dnia.

Dachy bezokapowe są świetne w miastach i na wąskich działkach, gdzie zazwyczaj jest mało słońca. Zapewnią dobry dostęp do światła słonecznego.

Wybór bryły — błędy Inwestorów i jak im zaradzić

100-metrowy dom-stodoła to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, ale ma też swoje ograniczenia. Czasem taki projekt jest wybierany tylko dlatego, że takie są aktualne trendy, bez namysłu nad tym, czy będzie pasował do działki. Najczęściej popełniany błędy:

  • Zbyt prosty projekt — dom-stodoła (100- czy 200-metrowy) wbrew pozorom występuje w dziesiątkach wariantów. Tymczasem inwestorzy bardzo często wybierają najprostszą bryłę. Rezygnują ze swoich potrzeb (takich jak taras czy garaż dwustanowiskowy), a dom-stodoła może być naprawdę funkcjonalny, jak np. Z357 z garażem w bryle czy Z450 D z… oranżerią.

  • Zbyt duże przeszklenia fasady — Większość projektów domu-stodoły ma od frontu charakterystyczne przeszklenia. Na kilkusetmetrowej działce w mieście to się nie sprawdzi, bo mieszkańcy nie będą mieli prywatności. Ale istnieją alternatywy! Np. w projekcie domu-stodoły Zx151 fasada jest cofnięta w stosunku do garażu, dzięki czemu salon może być osłonięty od strony ulicy.

  • Jednostajne wykończenie — na wielu wizualizacjach projektów domu-stodoły (100 czy 250-metrowe) są do siebie bardzo podobne. Ciemna fasada i surowy styl to jednak nie jedyne oblicze takiej architektury. W wielu miejscach zdecydowanie bardziej sprawdzą się jasne ściany i drewniane detale, jak w projekcie Z229.

Podsumowanie — gdzie nie sprawdzi się projekt domu stodoła?

Stodoła z garażem dwustanowiskowym czy wiatą to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań architektonicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak nie wszędzie pasuje jednakowo. Warto dopasowywać ją fasadą czy wysokością do okolicznych zabudowań, by nie dominowała nad sąsiednimi domami. Duże przeszklenia w domu-stodole sprawdzają się idealnie w siedliskach, ale mogą być problematyczne przy ruchliwej ulicy lub na wąskich działkach. Warto o tym pamiętać, aby dobrać projekt domu-stodoły idealnie do swoich potrzeb.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Projekt domu stodoła — tak czy nie? Na co uważać? I jak dobrać do działki i potrzeb, żeby nie żałować?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem